11 Ağustos 2011

onbirağustosnotları

*Michigan Üniversitesi, otostop üzerine bir araştırma yürütmüş ve sürücünün gözlerinin içine bakarak otostop çekmenin başka yöne bakarak çekmeye göre daha etkili olduğunu belirlemiş. Hippi kuşağına dair kötü haber iyi giyimli kişilerin daha çabuk araç durdurabildiği yönünde. Otostopu en kısa ve en etkili şekilde sonuçlandıranlar ise dekolteli kadınlarmış. Türkiye sineması dekolteli otostop çekmenin faydalarını çok önceden keşfederek Amerikan üniversitesine fark atmış görünüyor.

*Edinburgh Fringe Festivali İskoçya'da başladı. Sınır anlamına gelen Fringe adıyla düzenlenen festival bir tiyatro festivali olmasının yanı sıra alternatif bir oyun ve eğlence festivali olmasıyla da ilgi çekiyor. Yapımcılar, senaristler, oyuncular ve John Malkovich ve pandomim sanatçıları, küçük tiyatroların büyük sahnesinde buluşuyor. Festival bir haftasını doldurmak üzere ama geç kalmadınız. İki hafta daha sürecek festivalde bağımsız ve aykırı sahneler sizi bekliyor.

*Topraksız yoldaş Metin Yeğin Şili'den seslendi: ''Santiago Şili doğumlu arkadaşla arabada gidiyoruz. Ellerinde bir harita. İkisi de Şili’nin içinden, köylerinden değil. Bir yol bulup, para ödemeden eve varmaya çalışıyoruz. İddiaya girdik. Her yola girdiğimizde market kasaları bizi bekliyor. Bütün market kasiyerlerinin rüyalarına girdiğini düşünüyorum o sesin. Yolun paralı olduğunu fark edip dönüyoruz. Yeni bir yol deniyoruz. Sonra bir yenisini. Para ödemeden eve varamıyoruz. İşgaller sırasında kullanılan okul sıraları hoşuma gidiyor. Demek kopya yazmak ve yaslanıp uyumak dışında da işe yaradığı şeyler var. Neil Postman yazıyordu: ''Bir arkadaşım televizyonun üstüne kitaplarını dizdi. İki sıra rafın alacağı kadar kitap sığıyor üstüne. Bir diğeri ertesi gün sınavı varken odanın ampulü bozulduğunda, televizyon ışığında çalışmış sabaha kadar.'' İyi bir şey televizyon. İyi bir şey okul sıraları. Üst üste logo gibi dizilerek, barikat yapılabiliyor. Haiti’nin devrik lideri Aristide’ye, Naomi Klain soruyordu: ''Neden size karşı darbe yaptılar?” ''Üç nedeni var” diyordu Aristide: ''Özelleştirme, özelleştirme, özelleştirme.'' Ben zorunlu olarak her şeye evet demiştim ama üç şeyin özelleştirilmesine karşı çıktım: Telefon, elektrik ve suyun. Darbecilere el kılavuzu: Özelleştirme yapan bir hükümete darbe yapamazsınız.''

*Nil nehrinin piramitlerle mülhem ülkesi Mısır'ın otelleri Arap baharının ardından sinek avlamaktaymış. Eğer cesaretiniz varsa, Mısır havuzlu lüks otelleri ile çok uygun fiyatlara korkusuz misafirlerini ağırlamayı beklemekteymiş.

*Görüşmek dileğiyle erkekler dekolte işini fazla abartmasa iyi olur, Mısır'dan kart atın, Nefertiti'ye selamlar.
5 yolayazmak / on the road: Ağustos 2011 *Michigan Üniversitesi, otostop üzerine bir araştırma yürütmüş ve sürücünün gözlerinin içine bakarak otostop çekmenin başka yöne bakarak çek...